Bonvenon en la Kurso de Esperanto

El la retpaĝaro de Ĉeĥa Esperanto-Junularo.

Rimarko por neĉeĥparolantoj: Bv. pardoni, ke tiu ĉi paĝo ekzistas nur en la ĉeĥa lingvo. Ĝi aŭ okupiĝas pri internaj aferoj de ĈEJ, aŭ ni bedaŭrinde ĝis nun ne sukcesis traduki ĝin.
knabinoj.jpg

Milý zájemce o esperanto!

Nedávno ses zaregistroval do internetového kurzu mezinárodního jazyka esperanto vedeného prostřednictvím počítačového programu Kurso de Esperanto. Já jsem ti byl správci tohoto kurzu přidělen jako učitel a mým úkolem teď je se vším ti radit a pomáhat tak, aby pro tebe učení se esperanta bylo co nejpříjemnější a nejzajímavější. Tak doufám, že se nám to spolu povede ;-) Možná by se ještě slušelo, abych se také stručně představil - narodil jsem se v roce 1986, pocházím z Uherského Hradiště a studuju informatiku na Masarykově univerzitě v Brně. Esperantem se zabývám asi od roku 2003 a v současnosti působím ve vedení občanského sdružení Česká esperantská mládež.

První krok, který musíš podniknout, je stáhnout si a nainstalovat program Kurso de Esperanto. Pokud jsi tak ještě neučinil, můžeš tak udělat prostřednictvím adresy www.kurso.com.br - tam je program k dispozici ke stažení, jeho součástí je i český překlad. S programem se po nainstalování seznam, jeho ovládání je poměrně jednoduché. Skládá se ze dvanácti lekci očíslovaných od jedničky do dvanáctky, které by se také v tom pořadí měly procházet. Začni lekci jedna, která té seznámí se základy esperanta. Přesto budeš díky extrémní snadnosti esperanta oproti běžným jazykům už na jejím konci schopna říct v esperantu celými větami spoustu užitečných věci. Mezi jednotlivými částmi lekce se přeskakuje prostřednictvím "záložek" na listě v horní části okna - ikonka u každé části naznačuje, o jaký typ se jedna (studijní text, odposlech, procvičování výslovnosti apod.) Tyto části bys měl také procházet od první k poslední. Ta úplně poslední záložka v každé lekci pak je opatřena ikonkou obálky, což označuje cvičení, které po dokončení lekce vyplníš a své řešení pošleš emailem mně jako svému učiteli ke zkontrolování. Až ti pošlu zpět zkontrolované opravené řešení jedné lekce, můžeš přejít k další.

Možná to teď ode mne znělo trochu moc složitě, ale věř, že je to ve skutečnosti docela jednoduché a jistě jsi šikovný a rychle na to přijdeš ;-) Já sám jsem se sice podle tohoto kurzu neučil (tehdy jsem o něm bohužel nevěděl), ale mám kamarády, kteří se teď podle něj učí a velmi se jim to líbí. Všechno je hezky a jednoduše vysvětlené a ozvučené a už po absolvování prvních několika lekci se dorozumíš esperantem dostatečně na to, aby sis třeba jeho prostřednictvím mohl začít psát s lidmi z jiných koutů světa.

Teď je tedy tvým úkolem projít si v programu Kurso de Esperanto lekci číslo 1 a seznámit se s tím, co se v ní vysvětluje. Až si budeš myslet, že už tomu dostatečně rozumíš, můžeš mi poslat vyplněné to cvičení na poslední záložce. Předtím ale ještě budeš muset programu říct, kam má řešení tvých úkolů posílat. To se nastavuje po jeho spuštění na hlavní obrazovce přes odkaz "Konfigurace". V právě části okna zaškrtni políčko "Mám vedoucího kurzu", jako jméno uveď "Marek Blahus" a jako email "kursodeesperanto@blahus.cz". Vlevo dole pak ještě zaškrtni možnost "Systém 'x'", pak změny potvrď kliknutím na tlačítko se symbolem diskety dole uprostřed a pak okno zavři klasickým křížkem nebo tlačítkem s dvířky. Pak už si můžeš nalistovat poslední část 1. lekce a zaslat mi své řešení cvičení, které k ní patří. To se dělá tak, že po vyplnění textu do všech políček stiskneš tlačítko s obrázkem obálky v levém dolním rohu. Zobrazí se hláška, kterou potvrdíš kliknutím na OK. V tom okamžiku se ti asi otevře program Outlook, Outlook Express nebo podobný poštovní program. Pokud nějaký takový program používáš pro práci s emailem, pak se ti nejspíš otevře nová zpráva s předepsanou adresou příjemce a předmětem, do které stačí prostřednictvím stisku Ctrl+V vložit text tvého řešení a zprávu odeslat. Pokud ale odesíláš a přijímáš emaily přes webové rozhraní (např. přes stránky Seznamu, Atlasu, Centrumu, Postu, Volného apod.), pak případné otevření nějakého programu ignoruj (zavři ho) a namísto toho se přihlaš do svého emailu tak, jak jsi zvyklý, vytvoř novou zprávu směrovanou na moji adresu (kursodeesperanto@blahus.cz), do jejího textu prostřednictvím Ctrl+V vlož text svého řešení a nakonec zprávu odešli.

To je tedy celá věda ohledně zasílání vypracovaných úkolů na konci každé lekce kurzu. Když mi od tebe přijde nějaký úkol, já ti jej opravím a zašlu obratem emailem zpět. Pokud bys někde udělal chybu, tak se ti ji budu zároveň snažit i vysvětlit. Tak si budeš moci kontrolovat, že skutečně obsah lekce ovládáš a můžeš směle přejít k lekci následující.

Nakonec bych ti ještě chtěl říct, že mne moc těší tvůj zájem o esperanto, rád ti s ním budu pomáhat a sledovat tvoje pokroky a potěší mne, pokud tvůj zájem o něj potrvá. Já jsem se k němu taky kdysi dostal víceméně náhodou, za krátkou dobu se jej naučil a dnes už mám mnoho esperantských kamarádů z různých zemí a zúčastnil jsem se už i několika mezinárodní esperantských setkání - a musím říct, že to je velmi zajímavá zkušenost a taky velká zábava. V současné době už máme dokonce i s několika desítkami dalších mladých lidí od nás z republiky takovou skupinku mladých českých esperantistů - říkáme si Česká esperantská mládež a jezdíme společně na různá setkání esperantistů u nás i v zahraničí, pořádáme výukové lekce, informujeme o novinkách a zajímavých informacích apod. Pokud máš zájem, rádi mezi sebou přivítáme i tebe. O více informací můžeš požádat emailem buď mne, nebo je také najdeš na adrese http://www.esperanto.cz/cxej/.

S pozdravem
Marek BLAHUŠ
kursodeesperanto@blahus.cz (mailto:kursodeesperanto@blahus.cz)

Viz také

Personaj iloj