Invito al la 62-a IJK

El la retpaĝaro de Ĉeĥa Esperanto-Junularo.

Rimarko por neĉeĥparolantoj: Bv. pardoni, ke tiu ĉi paĝo ekzistas nur en la ĉeĥa lingvo. Ĝi okupiĝas pri internaj aferoj de ĈEJ kaj ĝia enhavo neniel povas utili al eksterlandanoj.

Pojeďte s námi na IJK 2006

Šest mladých českých esperantistů si loni v létě udělalo společný týdenní "výlet" do Polska, kde se v městečku Zakopane pořádal IJK (Mezinárodní kongres mládeže) - největší každoroční setkání mladých esperantistů. Reportáž z akce z pohledu nováčka si můžete přečíst tady, nebo v českém překladu tady.

Možnost vyzkoušet si něco podobného na vlastní kůži tu je i toto léto - IJK se tentokrát koná v Sarajevu, hlavním městě Bosny a Hercegoviny. Není to sice už tolik blízko, ale odměnou vám kromě nevšedních zážítků bude i možnost poznat hezké a významné místo na křižovatce kultur a náboženství, které čeští turisté směřující za koupáním k Jadranu neprávem opomíjejí. Rozhodně stojí za to se tam s námi letos vydat - už proto, že IJK 2007 se příští rok bude konat až v dalekém Hanoji ve Vietnamu.

Termín konání IJK 2006 připadl na 6.-13.8.2006, ale je možné zúčastnit se jen části. To ovšem znamená ochudit sám sebe o neopakovatelné zážitky. Připraven je bohatý program, ze kterého si každý může vybrat to, co ho zajímá. Koncerty, přednášky, diskuse a noční promítání jsou jenom výběr z mnoha možností, které IJK nabízí. "Nicnedělání", jazykový festival, kurzy esperanta i jiných jazyků, tanců či pouhé klábosení s kamarády jsou také lákavé ;o)

Internetové stránky IJK 2006 s podrobnostmi o akci, obrázky ze Sarajeva apod. naleznete (v esperantu a bosenštině) na adrese http://www.tejo.org/ijk.

Co je nezbytné pro přihlášení?

Abychom se přihlásili ještě za zvlášť výhodnou cenu, je potřeba:

  1. stát se členem TEJO (Mezinárodního esperantského svazu mládeže) pro rok 2006
  2. přihlásit se na IJK do konce dubna

Co není potřeba? Perfektní znalosti esperanta. Bohatě stačí mít za sebou jen nějaké základy - spousta lidí už se sama stala důkazem toho, že po týdnu v esperantském prostředí se rozmluví každý :) Potřeba k cestě nejsou pro občany České republiky ani žádná víza.

Členství v TEJO

Členský příspěvek do TEJO pro letošní rok činí 490 Kč, zahrnuje i pravidelné zasílání časopisů Kontakto a TEJO Tutmonde a zajišťuje také účastnickou slevu na IJK. O tom, jak tento příspěvek výhodně zaplati, najdete víc níže v sekci Jak platit.

Přihlášení na IJK

Pro účast na IJK je třeba uhradit:

  1. účastnický poplatek
  2. ubytování
  3. v případě zájmu také stravování

Předem je třeba zaplatit pouze zálohu, která činí 20 €, tj. asi 580 Kč, zbytek je možné uhradit až na místě.

Účastnický poplatek

Účastnický poplatek za program IJK činí pro Čechy (záleží na datu odeslání zálohy):

Věk Do konce dubna Od 1.5.2006
Méně než 20 20 € (asi 580 Kč) 30 € (asi 870 Kč)
20 - 27 30 € (asi 870 Kč) 40 € (asi 1160 Kč)
Více než 27 55 € (asi 1590 Kč) 65 € (asi 1880 Kč)

Pokud nebudete členy TEJO, příplatek za účast činí +30 €!!! To je asi 870 Kč - každopádně se tedy vyplatí přihlásit se do TEJO - členský poplatek je jen 490 Kč, k tomu navíc získáváte výše zmiňované výhody.

Ubytování

Nabídka ubytování během kongresu je velmi rozmanitá:

Ve spacáku na matraci 40 € (asi 1160 Kč)
Pokoj pro 2-3 lidi 80 € (asi 2320 Kč)


Podle svých zkušeností vám můžeme bez problémů doporučit levnější variantu ve spacáku - ušetříte a budete současně v jedné místnosti s více lidma, což znamená víc příležitostí k mluvení a poznávání nových přátel :)

Stravování

IJK poskytuje také možnost stravování (doporučujeme ale být tzv. memzorganto, který se o svou stravu stará sám - vždy lze sehnat něco k snědku v blízkém supermarketu nebo si uvařit sám). Příplatek za plnou penzi po celý týden je +52 €, kromě toho je možnost objednat si pouze snídaně (15 €), pouze obědy (25 €) nebo pouze večeře (20 €).

Jak platit

Abyste si při přihlašování do TEJO nebo posílání zálohy za IJK nemuseli dělat starosti s placením do zahraničí, může za vás všechny platby zaplatit Česká esperantská mládež. Stačí, když na kterékoliv poště vyplníte složenku (poštovní poukázku typu A) a pošlete nám příslušnou částku na náš účet číslo 197891918/0300 s názvem Česká esperantská mládež u Československé obchodní banky (ČSOB), konstantní symbol 0379. Po zaslání platby nám o tom určitě nezapomeňte dát vědět - napište o tom na e-mail cxej@blahus.cz (mailto:cxej@blahus.cz) nebo pošlete SMS na 777 252 487 - ozveme se vám zpátky, abychom od vás mohli získat některé další důležité údaje (jméno, adresa...) potřebné k vyřízení vašeho přihlášení. Je možné poslat i obě platby (TEJO a IJK) jednou složenkou, abyste ušetřili na poplatku poště.

Pojeďte tedy s námi!

Vždyť letošní IJK se tedy dá pořídit již za 60 € (asi 1700 Kč), pokud jste mladší 20 let, popř. 70 € (věk 20-27, asi 2000 Kč)! Cestovat bude vlakem a autobusem tak, abychom i tady co nejvíce ušetřili, takže ani to nevyjde draho. Tyto okolnosti rozhodně stojí za zvážení a nepochybně i za účast :)

Přihlašte se co nejdříve :) Určitě to za to stojí a příští rok taková šance nebude !!!

V případě, že máte jakékoliv dotazy, obraťte se na Marka BLAHUŠE telefonicky nebo SMSkou na číslo 777 252 487 nebo e-mailem na cxej@blahus.cz (mailto:cxej@blahus.cz).


Personaj iloj