Lančov:Jak tvořit a upravovat tyto stránky

El la retpaĝaro de Ĉeĥa Esperanto-Junularo.

Hlavní strana

image008.jpg

Enhavo

Vkládání obrázků

Náš server nemá dostatečnou kapacitu, aby se daly do něj vkládat obrázky. Pokud ale máš nějaký obrázek uložený na jiném serveru, pak stačí vložit jeho adresu a objeví se i na těchto stránkách.

Např. výše uvedený obrázek z návštěvy mladých francouzských esperantistů v Brně v srpnu 2005 pochází z adresy

http://www.medy.cz/Brno-Esperanto/Rennes_soubory/image008.jpg

Důležité

Veškeré odkazy na stránky s tématikou Lančova, aby byly funkční a odkazovanou stránku pak bylo možné vytvořit a upravovat, je třeba uvádět ve formě Lančov:Název stránky. Pokud v názvu stránky bude chybět na začátku Lančov:, pak nebude stránka považována za součást lančovského webu a její editace nebude povolena.


Jak tvořit a upravovat stránky

Chcete-li upravit některý lančovský článek, musíte být nejdříve zaregistrováni (viz Jak se zaregistrovat). Potom kliknete na slovo redaktu a otevře se vám okno s textem ve zdrojovém tvaru. Okno se uzavírá kliknutím na Konservu ŝanĝojn. Pokud se před uzavřením okna chcete podívat, jak se vám stránka povedla, klikněte na Antaŭrigardu.

Pro texty v okně platí tyto zásady:

a) Text musí začínat vždy od levého okraje, jinak bude i po uzavření okna vypadat jako písmo psacího stroje

 (tzv. Courier)


b) Mezi odstavci musí být mezera, jinak se spojí v jeden odstavec. Jiná možnost je ukončit první odstavec výrazem <br>,
pak následující text bude začínat na dalším řádku.


c) Chcete-li mít text tučně, musíte jej uzavřít mezi tři apostrofy: '''tučně'''


d) Chcete-li mít text kurzívou, musíte jej uzavřít mezi dva apostrofy: ''kurzívou''


e) Chcete-li otevřít nový článek, musíte jeho název umístit na vhodné místo některé stránky a uzavřít jej mezi dvojité hranaté závorky: [[Lančov:Nový článek]]. Po uzavření okna se vysvítí Lančov:Nový článek červeně, což znamená, že je prázdný. Kliknete-li na něj, otevře se jeho okno a můžete vepsat svůj text.

Pokud se vysvítí modře, znamená to, že už takový článek existuje. Tímto způsobem můžete tedy dělat i odkazy na existující stránky.


f) Názvy článků se píší v základním mluvnickém tvaru (1. pád), ale v textu při odkazech mohou být tvary jiné, např. ve větě Podívej se na hlavní stranu. To se dělá tak, že za oficiálním názvem článku se napíše kolmé lomítko | (levou rukou podržíš ALT a pravou zmáčkneš písmeno W) a napíše se příslušný tvar. V našem příkladu to vypadá takto: [[Lančov:Hlavní strana|hlavní stranu]]. Před lomítkem je skutečný název článku, za lomítkem to, co se objeví v textu. Pokud nechceš, aby se u každého článku objevovalo slovo Lančov, tak stačí název zopakovat za lomítkem bez tohoto slova: [[Lančov:Hlavní strana|Hlavní strana]] a dostaneš Hlavní strana.

g) Pokud budeš chtít vytvořit podstránku na své osobní stránce, pak použij místo dvojtečky kolmé lomítko a místo slova Lančov dáš své skutečné jméno (kde příjmení je pro přehlednost napsáno VELKÝMI PÍSMENY), např. [[Pavel NOVÁK/Moje koníčky|Moje koníčky]].

Cvičení

Až si tuto stránku přečteš a budeš si chtí vyzkoušet, jak systém funguje, jdi na Pískoviště.


Barevné plochy

Toto je barevný text: žádná barevná složka, tedy černá červená zelená modrá červená a zelená dohromady, tedy žlutá všechny tři dohromady, tedy bílá středně modrá hodně tmavě modrá hodně světle modrá (ty kódy jsou po dvojicích ČČMMZZ - červená, modrá a zelená, v šestnáctkové soustavě, tedy čísla od 00 do FF (255), určující intenzitu té které složky)

Toto je obdélník s červeným pozadím
Toto je obdélník s červeným pozadím a žlutým textem
Toto je obdélník s červeným pozadím široký přes polovičku obrazovky
Toto

je obdélník s červeným pozadím široký 300 bodů a vysoký 100 bodů (pokud

do něj nevložíš víc textu, to se jinak sám roztáhne)

Kromě toho obecně doporučuji pročíst si a vybrat si to pro tebe zajímavé a vhodné z následující stránky (kde taky najdeš víc např. o těch barevných kódech apod.):

http://www.kiv.zcu.cz/~brada/KondenzovaneHTML/

Personaj iloj